Support our Sponsor

. . Flags of the World Maps of All Countries

  • |Main Index|
  • 1991 INDEX
  • Country Ranks
  • DEFINITIONS
  • geographic.org Home PageCountry Index

    Senegal Government - 1991
    https://theodora.com/wfb1991/senegal/senegal_government.html
    SOURCE: 1991 CIA WORLD FACTBOOK

      Long-form name: Republic of Senegal

      Type: republic under multiparty democratic rule

      Capital: Dakar

      Administrative divisions: 10 regions (regions, singular--region); Dakar, Diourbel, Fatick, Kaolack, Kolda, Louga, Saint-Louis, Tambacounda, Thies, Ziguinchor

      Independence: 4 April 1960 (from France); The Gambia and Senegal signed an agreement on 12 December 1981 (effective 1 February 1982) that called for the creation of a loose confederation to be known as Senegambia, but the agreement was dissolved on 30 September 1989

      Constitution: 3 March 1963, last revised in 1984

      Legal system: based on French civil law system; judicial review of legislative acts in Supreme Court, which also audits the government's accounting office; has not accepted compulsory ICJ jurisdiction

      National holiday: Independence Day, 4 April (1960)

      Executive branch: president, prime minister, Council of Ministers (cabinet)

      Legislative branch: unicameral National Assembly (Assemblee Nationale)

      Judicial branch: Supreme Court (Cour Supreme)

      Leaders: Chief of State--President Abdou DIOUF (since 1 January 1981); Head of Government--Prime Minister Habib THIAM (since 7 April 1991)

      Political parties and leaders: Socialist Party (PS), President Abdou DIOUF; Senegalese Democratic Party (PDS), Abdoulaye WADE; 13 other small uninfluential parties

      Suffrage: universal at age 21

      Elections: President--last held 28 February 1988 (next to be held February 1993); results--Abdou DIOUF (PS) 73%, Abdoulaye WADE (PDS) 26%, other 1%; National Assembly--last held 28 February 1988 (next to be held February 1993); results--PS 71%, PDS 25%, other 4%; seats--(120 total) PS 103, PDS 17

      Communists: small number of Communists and sympathizers

      Other political or pressure groups: students, teachers, labor, Muslim Brotherhoods

      Member of: ACCT, ACP, AfDB, CCC, CEAO, ECA, ECOWAS, FAO, FZ, G-77, GATT, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, IDA, IDB, IFAD, IFC, ILO, IMF, IMO, INTELSAT, INTERPOL, IOC, ISO (correspondent), ITU, LORCS, NAM, OAU, OIC, PCA, UN, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UNIIMOG, UPU, WADB, WCL, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WTO

      Diplomatic representation: Ambassador Ibra Deguene KA; Chancery at 2112 Wyoming Avenue NW, Washington DC 20008; telephone (202) 234-0540 or 0541; US--Ambassador George E. MOOSE; Embassy on Avenue Jean XXIII at the corner of Avenue Kleber, Dakar (mailing address is B. P. 49, Dakar); telephone [221] 23-42-96 or 23-34-24

      Flag: three equal vertical bands of green (hoist side), yellow, and red with a small green five-pointed star centered in the yellow band; uses the popular pan-African colors of Ethiopia

      NOTE: The information regarding Senegal on this page is re-published from the 1991 World Fact Book of the United States Central Intelligence Agency. No claims are made regarding the accuracy of Senegal Government 1991 information contained here. All suggestions for corrections of any errors about Senegal Government 1991 should be addressed to the CIA.

    Support Our Sponsor

    Support Our Sponsor

    Please ADD this page to your FAVORITES - - - - -


    https://theodora.com/wfb1991/senegal/senegal_government.html

    Revised 08-Feb-03
    Copyright © 2003 Photius Coutsoukis (all rights reserved)


    senegal_government_1990